
Den 10 januari 2026 samlades iranier i Stockholm för att visa sitt stöd för det iranska folkets uppror och Irans kronprins Reza Pahlavi. Jag skickade ett meddelande som spelades upp och som jag här delar:
Kära landsmän, frihetsälskande vänner i Sverige,
I dag har ni samlats inte bara för att protestera, utan för att påminna världen om en enkel sanning: Iran lever. Det iranska folket lever. Och Irans framtid avgörs av det iranska folket. I över fyra decennier har den islamiska republiken styrt genom våld, lögner och rädsla. Men trots fängelser, tortyr och kulor har folkets röst aldrig tystnat. Från Teheran till Tabriz, från Zahedan till Mashhad, hörs en och samma slagord: Länge Leve Shahen. Detta slagord är inte nostalgi. Det är ett politiskt krav. Ett rop på återupprättad nationell suveränitet, på värdighet, på Iran.
Och i detta historiska ögonblick har kronprins Reza Pahlavi, varken påtvingat sig själv eller talar från någon upphöjd position. Han har tagit ett steg fram därför att folket har kallat på honom – därför att Iran behöver en symbol för enhet, historisk kontinuitet och nationell övergång.
Vi är samlade här för att säga: det iranska folkets kamp är inte ensam. Det iranska folket är inte ensamt. Deras röst för frihet, deras frihetskrav. Deras rop om att Länge Leve Shahen från Irans gator nått till Europas hjärta.
Iran kommer att bli fritt.
Iran kommer att resa sig igen.
Och tvivla inte: den dagen är inte långt borta.
Leve Iran
Leve Shahen